Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Połączenie transgraniczne formą restrukturyzacji grupy kapitałowej

16 maja 2012 | Prawo i praktyka | Katarzyna Terlecka Marta Nawłatyna
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Plan integracji musi być dostępny do wglądu dla wspólników i pracowników łączących się spółek. Ponadto powinien zostać poddany badaniu przez biegłego, który sporządzi o nim pisemną opinię

W obecnych warunkach rynkowych, w których przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad reorganizacją swojej działalności w celu m.in. zmniejszenia kosztów i zapewnienia jej większej efektywności, połączenia transgraniczne stają się coraz powszechniej stosowaną formą restrukturyzacji międzynarodowych grup kapitałowych. Forma ta jest dostępna nie tylko dla inwestorów zagranicznych, ale także dla polskich uczestników obrotu.

Ponad granicami

Połączenie transgraniczne, jak sama nazwa wskazuje, to takie, które odbywa się ponad granicami, obejmując spółki mające siedziby w dwóch lub więcej państwach, przy czym w obecnym stanie prawnym w grę wchodzą państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz dodatkowo Norwegia, Islandia i Liechtenstein.

Otwarcie możliwości połączeń ponad granicami ma znaczenie m.in. z tego względu, iż obecnie na gruncie prawa polskiego nie jest możliwe proste przeniesienie siedziby spółki kapitałowej do innego kraju. Zgodnie z regulacjami kodeksu spółek handlowych uchwała wspólników o przeniesieniu siedziby spółki za granicę powoduje bowiem automatyczne otwarcie jej likwidacji.

Dla kogo

Połączenie transgraniczne nie jest jednak otwarte dla wszystkich form działalności gospodarczej.  Polskie spółki, które mogą wziąć udział w połączeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9233

Wydanie: 9233

Spis treści
Zamów abonament