Podanie nieprawdy w dokumentach może słono kosztować przedsiębiorcę
Konsekwencją złożenia przez wykonawcę nieprawdziwych informacji, które mają lub mogą mieć wpływ na wynik postępowania, jest jego wykluczenie i odpowiedzialność karna
Przepis art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: ustawa pzp) stanowi, że z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy złożyli nieprawdziwe informacje mające wpływ lub mogące mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania. Norma prawna wyrażona w tym przepisie jest bezwzględnie obowiązującą.
Oznacza to, że zamawiający jest zobowiązany wykluczyć z udziału w postępowaniu wykonawcę, w stosunku do którego stwierdzi podanie w ofercie nieprawdziwych informacji mających wpływ lub mogących mieć wpływ na wynik prowadzonego postępowania.
Zamawiający powinien dochować przy tym należytej staranności w celu zweryfikowania, czy w określonych okolicznościach doszło do złożenia przez wykonawcę nieprawdziwych informacji. Konsekwencją jest bowiem nie tylko wykluczenie z udziału w postępowaniu, ale także odpowiedzialność karna (art. 297 § 1 kodeksu karnego).
Niezgodna z rzeczywistością
Jak wskazał SN w wyroku z 5 kwietnia 2002 r., II CKN 1095/99 używane na gruncie różnych aktów normatywnych pojęcie prawdy rozumiane jest tak jak w języku potocznym, a więc jako zgodność (adekwatność) myśli (wypowiedzi – w znaczeniu logicznym) z rzeczywistością (z „faktami” i „danymi”).
Również w orzecznictwie KIO wskazuje się, iż informacją nieprawdziwą jest informacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta