Wystarczy wniosek, resztę sprawdzi ZUS
Starając się o emeryturę lub rentę, nie trzeba składać dokumentów, które zostały już kiedyś złożone w organie rentowym, ani dowodów na poświadczenie okoliczności, które może on sam ustalić
Od 23 listopada 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412), które zastąpiło poprzednie rozporządzenie w tej sprawie, wydane przez Radę Ministrów 7 lutego 1983 r.
Zasady postępowania z nowego aktu uwzględniają m.in. współczesne formy przekazu i gromadzenia informacji (np. prowadzenie akt sprawy w formie elektronicznej). Szczegółowo na ten temat pisaliśmy w Prawie i Praktyce 13 grudnia 2011 r.
Podanie o przyznanie prawa
Zgodnie z nowym rozporządzeniem postępowanie w sprawie przyznania świadczenia emerytalno-rentowego wszczyna się na wniosek osoby ubezpieczonej. Czasem – w przypadkach określonych w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.), może to jednak nastąpić z urzędu.
Jako wniosek zainteresowanego traktowane jest również inne żądanie w sprawie prawa lub wysokości przyznanego świadczenia. W szczególności chodzi o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej czy podanie o wypłatę świadczenia osobie zamieszkałej za granicą.
Obecnie wniosek o świadczenie emerytalno-rentowe można złożyć nie tylko tradycyjną metodą – bezpośrednio zgłaszając się do oddziału ZUS, ale również w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta