Nadgodziny liczy pracodawca
Szef, który unika ewidencjonowania pracy nadliczbowej, stoi na straconej pozycji, kiedy podwładny skieruje sprawę do sądu. Zwłaszcza wtedy, gdy prowadził własną kartotekę czasu wykonywania zadań
Zgodnie z art. 149 § 1 k.p. pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy zatrudnionego po to, aby prawidłowo ustalić jego wynagrodzenie i inne świadczenia związane z pracą.
Szef udostępnia tę ewidencję pracownikowi na jego żądanie. Ponadto do podstawowych obowiązków przełożonego należy prowadzenie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz przechowywanie jej w takich warunkach, aby nie groziło to uszkodzeniem lub zniszczeniem (art. 94 k.p.).
Dla każdego oddzielnie
Szef zakłada i prowadzi odrębnie dla każdego pracownika kartę ewidencji czasu pracy obejmującą: pracę w poszczególnych dobach, w tym pracę w niedziele i święta, w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych oraz w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Umieszcza tam także dyżury, urlopy, zwolnienia od pracy oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy.
U pracowników młodocianych w ewidencji uwzględnia także czas ich zadań przy pracach wzbronionych takim osobom, których wykonywanie jest dozwolone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta