Przedsiębiorca zapłaci bez odsetek dług od świadczeń ratalnych
Sąd może w szczególnych przypadkach rozłożyć zasądzoną należność na raty. Może się tak stać z powodu konieczności poddania się przez dłużnika operacji lub klęski żywiołowej
Obowiązek jednorazowej zapłaty kwoty stanowiącej całkowity dług wobec drugiej strony sąd określa w wyroku. Do tego doliczane są odsetki ustalone za okres od dnia wymagalności zobowiązania do dnia zapłaty. Ta zasada obowiązuje nie w każdej sprawie.
Zgodnie z art. 320 kodeksu postępowania cywilnego w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może w wyroku rozłożyć na raty zasądzone świadczenie, a w sprawach o wydanie nieruchomości lub o opróżnienie pomieszczenia – wyznaczyć odpowiedni termin do spełnienia tego świadczenia.
Nie z urzędu
Jest niemal pewne, że sąd nie dokona rozłożenia należności na raty z urzędu. Niezbędny jest więc wniosek strony w tym zakresie. Nie każda prośba zostanie zaakceptowana, zgodnie bowiem z cytowanym przepisem może mieć to miejsce jedynie w przypadkach szczególnie uzasadnionych. Jako przykład można wskazać czasowe zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej z powodu konieczności poddania się operacji czy klęskę żywiołową.
O tym, czy chodzi o szczególnie uzasadnione przypadki, zawsze decydują konkretne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta