Wystarczy tylko jeden wniosek i firma ma paszport do eksportu
Koniec z dwukrotnym ubieganiem się o dotacje na podbój zagranicznych rynków. Od najbliższego konkursu przedsiębiorca może złożyć jedną aplikację
Paszport do eksportu jest częścią programu „Innowacyjna gosodarka”. Jego celem jest pomóc małym i średnim przedsiębiorcom w podboju zagranicznych rynków. Wsparcie kierowane jest do firm, które do tej pory nie prowadziły działalności eksportowej lub prowadziły taką sprzedaż na niewielką skalę.
Kryterium to każe badać, jaki był udział eksportu w całkowitej sprzedaży danego przedsiębiorcy w roku poprzedzającym rok, w którym składany jest wniosek o udzielenie wsparcia. Jeżeli udział ten nie przekracza 30 proc., uważa się przedsiębiorcę za początkującego eksportera. I właśnie taki ma prawo starać się o pomoc. Należy podkreślić, że na potrzeby tego programu eksport obejmuje także tzw. wewnątrzunijną dostawę towaru. Tym samym jednakowo traktowana jest sprzedaż np. do Niemiec i na Ukrainę.
Do tej pory działanie 6.1 było podzielone na dwa etapy. W pierwszym przedsiębiorca mógł ubiegać się o dotację na przygotowanie planu rozwoju eksportu, czyli biznes planu wejścia na rynek (rynki) zagraniczny. Dokument taki był przygotowywany przez zewnętrznych doradców. W praktyce więc firma kupowała na rynku usługę doradczą, a następnie otrzymywała zwrot części poniesionych na to wydatków. Mając przygotowany taki dokument, firma mogła startować do drugiego etapu, czyli starać się o uzyskanie grantu na realizację planu rozwoju eksportu.
Wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta