Węgiel, piłka i róże
Stolicy Donbasu, Donieckowi, patronują XIX-wieczny walijski inżynier, właściciel klubu sportowego Szachtar i Lenin
Znakomity klub piłkarski Szachtar Donieck, duma Ukrainy, wielokrotny mistrz kraju i zdobywca Pucharu UEFA, nazywał się niegdyś Stachanowiec. To tu w zagłębiu węglowym w Donbasie, w odległej o 120 km od Doniecka miejscowości Kadijewka, legendarny przodownik pracy Aleksiej Stachanow w 1935 r. podczas jednej szychty wykonał 1475 proc. normy, fedrując 102 m sześc. węgla. Stał się symbolem ruchu przodownictwa pracy w ZSRR i jako najsłynniejszy górnik świata trafił nawet na czołówkę „Timesa". Dziś Szachtar Donieck to – oprócz znacznej części przemysłu w Donbasie – własność oligarchy Rinata Achmetowa, który, z majątkiem 16 mld dolarów, sklasyfikowany został przez magazyn „Forbes" na 39. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. Ufundował za 400 mln dolarów stadion Donbas Arena, pierwszy w Europie Wschodniej zgodny z wymogami UEFA stadion klasy Elite. Dzięki podświetleniu szklanej elewacji lśni on nocą jak diament.
Większą nawet popularnością od piłkarzy cieszy się w Doniecku Siergiej Bubka, mistrz olimpijski, który ustanowił 35 rekordów świata w skoku o tyczce. Mistrz olimpijski, wielokrotny mistrz Europy i świata, tu rozpoczął sportową karierę. Jego pomnik przed Stadionem Olimpijskim przedstawia muskularnego herosa stojącego na wysokim cokole z tyczką w ręku, szykującego się do kolejnego rekordowego skoku. Odlew 3,5-metrowej postaci ustawiony jest na cokole o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta