Firmy źle dokumentowały premie, ale błędy pozostaną bez konsekwencji
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego, w której uznano, że premie pieniężne wypłacane z tytułu uzyskania określonego poziomu zakupów są rabatem, nie powinna wpłynąć na dotychczasowe rozliczenia. Nie trzeba więc ich korygować
W uchwale siedmiu sędziów z 25 czerwca (II FPS 2/12) NSA stwierdził, że premię pieniężną wypłacaną w związku z realizacją określonego pułapu obrotów lub za terminową płatność należności należy traktować jak rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Trzeba ją więc dokumentować fakturą korygującą.
Wielu podatników jednak tego nie robiło. Pojawia się więc pytanie, jakie konsekwencje ma udokumentowanie premii notą księgową? Co prawda dla pełnej oceny należy poczekać na pisemne uzasadnienie uchwały, ale już teraz można pokusić się o pewne wnioski.
Bez sankcji karnych
Jak słusznie zauważył NSA, niewystawienie faktur korygujących nie jest sankcjonowane w ustawie o VAT. Uznanie premii pieniężnych za rabat w rozumieniu art. 29 ust. 4 ustawy o VAT może jednak mieć wpływ na wielkość ewentualnej proporcji VAT naliczonego, podlegającego odliczeniu w minionych okresach.
Dotyczy to tylko podatników, u których równocześnie występowała sprzedaż opodatkowana i zwolniona z VAT. W ich wypadku im mniejsza była kwota VAT należnego, tym mniejszą kwotę VAT naliczonego mogli odliczyć.
Nie można też wykluczyć, że niewystawienie faktur korygujących będzie traktowane przez organy podatkowe jako czyn z art. 62 kodeksu karnego skarbowego (niewystawienie faktury wbrew obowiązkowi, wystawienie faktury wadliwej lub nierzetelnej). Uważamy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta