Nazwa składnika może wprowadzić w błąd
W podstawie ekwiwalentowej pomija się niektóre elementy płacy. Przy eliminacji nie należy się jednak kierować tylko ich mianem, ale zasadami wypłaty
Nie wszystkie elementy pracowniczej płacy wpływają na wysokość świadczeń obliczanych według zasad wyznaczania bazy ekwiwalentu urlopowego. Lista tych, które przy wyliczeniach należy pomijać, prezentuje tabela 3.
Ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop i świadczeń liczonych na tych zasadach, trzeba kierować się charakterem określonego elementu płacowego, a nie jego nazwą. Decydujące znaczenie w konkretnej sytuacji ma faktyczny charakter prawny danego składnika pensji wynikający z treści umowy o pracę lub z przepisów płacowych. Jak czytamy w wyroku Sądu Najwyższego z 21 września 2006 r. (II PK 13/06):
„Pracodawca, ustalając spełnienie przez pracownika ocennych warunków przyznania świadczenia, dysponuje pewnym zakresem swobody, lecz jeśli są to warunki konkretne i sprawdzalne, to świadczenie jest premią, a nie nagrodą”.
Jeśli kryteria wypłacania elementu pensji są obiektywne, konkretne, mierzalne i sprawdzalne, wówczas należy uznać, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta