Od płacy za twórczą pracę fiskus bierze mniej
Pracownik, który stworzy utwór, może płacić znacznie niższy podatek, gdy prowadzona przez pracodawcę dokumentacja wyraźnie wskazuje podział obowiązków na twórcze i pozostałe
- Jesteśmy firmą dekoratorsko-reklamową. Niektórzy z naszych pracowników mają mieszany zakres obowiązków, tzn. oprócz pracy techniczno-montażowej również sami wykonują drobne projekty, szkice, plakaty, banery itp., według własnych pomysłów. Wiemy, że praca twórcza może być przedmiotem umowy o pracę. Ale jak ją uregulować, by można było stosować podwyższone, 50-proc. koszty autorskie do części wynagrodzenia? – pyta czytelnik.
Pracę twórczą w rozumieniu specjalnych przepisów z zakresu prawa autorskiego można wykonywać w ramach umowy o pracę. Stosowanie bardzo korzystnych podatkowo kosztów uzyskania przychodów z tego tytułu też jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami, które stawiają organy podatkowe.
Jakie źródło, taka strata
Koszty uzyskania przychodów to ważna pozycja przy obliczaniu podstawy opodatkowania. Osiąganie przychodów wiąże się z reguły z ponoszeniem kosztów, które podatnik uwzględnia w rozrachunku z fiskusem. Podatnik może odliczać koszty w wysokości faktycznie poniesionej (ale musi je wtedy udokumentować) lub w stawce zryczałtowanej, w zależności od źródła przychodów.
U pracowników koszty z tytułu stosunku pracy i pokrewnych są potrącane miesięcznie, w stałej normie kwotowej, określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 i 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta