Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ograniczyć ryzyko w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami

18 lipca 2012 | Prawo i praktyka | Michał Kołtuniak

Szczegółowa analiza rynku, zebranie informacji finansowych o potencjalnym partnerze i zaangażowanie wyspecjalizowanych podmiotów pozwoli pewniej prowadzić operacje w obcych państwach

Coraz więcej firm interesuje się możliwościami, jakie daje wejście na rynki zagraniczne. Taka ekspansja jest naturalna dla firm, które na rynku krajowym mają już ugruntowaną pozycję i natrafiają na naturalne bariery, w postaci chłonności tego rynku.

Po prostu stają przed pewną granicą, gdy nie da się już dynamicznie zwiększać sprzedaży. Wtedy możliwość taką daje zdobycie nowych klientów poza granicami kraju. Jednak to samo może dotyczyć firm, które dopiero rozpoczynają działalność i od początku mają aktywne plany podboju rynku światowego.

Nie ma przecież żadnych przeciwwskazań do tego, żeby działalność rozwijać jednocześnie w kraju i zdobywać dla swoich produktów zagranicę. Jednak prowadzenie transakcji na rynku międzynarodowym jest obarczone znacznym ryzykiem. Jest ono oczywiście nieodłącznym elementem prowadzenia każdej działalności gospodarczej, jednak przy eksporcie lub imporcie potrzeba wzięcia go pod uwagę nabiera szczególnego znaczenia.

Wiele zagrożeń

Wystarczy sobie wyobrazić, że np. skuteczny eksport towaru może się wiązać z potrzebą dostosowania go do potrzeb i wymogów obowiązujących na docelowym rynku. Może tu chodzić choćby o takie elementy, jak odpowiednia nazwa towaru (to samo słowo może mieć różne znaczenia, a w skrajnym przypadku może być wulgaryzmem w jakimś obcym języku), sposób opakowania, jego kolor,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9286

Wydanie: 9286

Spis treści
Zamów abonament