Drzewo termometr
Od starożytności do XIX wieku średnia temperatura na naszej planecie ulegała zmianie. Następowało ciągłe ochładzanie – odkryli naukowcy
Tendencja ta uległa zmianie dopiero wraz z rozwojem przemysłu, masową emisją gazów cieplarnianych i pojawieniem się niezliczonych źródeł energii cieplnej – ulicznych latarni, centralnego ogrzewania budynków, sieci rozprowadzających gorącą wodę pod ulicami miast.
Dotychczas wśród naukowców przeważał pogląd, że generalnie przez ostatnie dwa tysiąclecia, aż do rewolucji przemysłowej, klimat półkuli północnej nie ulegał zasadniczym zmianom. Wyróżniono wprawdzie w XVII wieku tzw. małą epokę lodową, jednak przekonanie to nie opiera się na solidnych przesłankach naukowych.
Historycy klimatu korzystali jedynie ze starych kronik, pamiętników, ale systematyczne pomiary temperatury i ścisłe obserwacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta