Pierwsza miłość starca
Wierna oryginałowi ekranizacja powieści Marqueza „Rzecz o mych smutnych dziwkach” rozczarowuje
Kolumbijczyk Gabriel Garcia Marquez w 1982 r. dostał literackiego Nobla za – jak brzmiało uzasadnienie: „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Powszechnie uważany jest za współtwórcę – typowego dla literatury latynoskiej – stylu nazwanego przez krytykę „realizmem magicznym".
Cechuje go zacieranie granic między realnością a wyobrażeniem oraz bogactwo symboliki. Za źródła inspiracji uważa się indiańskie wierzenia tubylców i murzyńskich niewolników przywiezionych z Afryki, które koegzystują z panującą religią chrześcijańską. Marquezowi, nieukrywającemu zaangażowania politycznego i lewackich poglądów (od lat chełpi się przyjaźnią z Fidelem Castro), udawało się z powodzeniem połączyć ów symbolizm z w pełni realistycznymi obrazami przemocy politycznej, nierównościami społecznymi i ruchami rewolucyjnymi. Ta piorunująca mieszanka świetnie sprawdzająca się w lekturze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta