Liczy się moment wykonania usługi, a nie faktycznej zapłaty
Obowiązek podatkowy powstaje w terminie określonym w porozumieniu wekslowym, a nie w momencie realizacji weksla i jego zapłaty
Tak orzekł WSA w Gliwicach 25 lipca 2012 r. (III SA/Gl 1128/ 12).
Osoba fizyczna prowadzi obrót wekslami i jest podatnikiem VAT czynnym. Otrzymuje weksle opiewające na kwoty nominalne, za które płaci cenę niższą – różnica jest pokrywana dopiero w momencie realizacji weksla przez wystawcę.
Czasami weksle są okazywane do wykupu na podstawie porozumienia wekslowego i deklaracji określających terminy i warunki, na jakich mogą być one realizowane. Terminy płatności wynikają z porozumień wekslowych. W związku z tym podatnik spytał, czy dokonywane przez niego czynności są usługami zwolnionymi z VAT, a także co jest w tym przypadku podstawą opodatkowania i kiedy powstaje obowiązek podatkowy.
Podatnik uznał, że czynności przez niego wykonywane podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 40 ustawy o VAT. Jego zdaniem podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy kwotą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta