Niebezpieczna gra euro
Polityczna awantura wokół daty porzucenia złotego może nam tylko zaszkodzić – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
W polskiej polityce od chwili wejścia do Unii Europejskiej i NATO przestały istnieć sfery, co do których istnieje konsensus między największymi partiami. Co najmniej od 2005 roku, gdy rządził PiS, a potem gdy wygrała Platforma, polityka zagraniczna stała się polem sporu pomiędzy tymi partiami.
Dziś można odnieść wrażenie, że przedmiotem sporu staje się wspólna europejska waluta. Od kilku tygodni politycy PiS i okolic wprowadzają temat euro do publicznej debaty pod hasłem: Platforma spieszy się z wyrzeczeniem się polskiej waluty, która uratowała nas przed kryzysem, więc działania PO są niebezpieczne nie tylko dla polskiej gospodarki, ale i suwerenności.
O tym, że takie postawienie sprawy jest nieuczciwe, napiszę niżej. Warto jednak zwrócić uwagę, że z politycznego punktu widzenia strategia PiS może się okazać dla tej partii korzystna. Mówią o tym sondaże. Euro ma w Polsce dziś (według CBOS z końca lipca) zaledwie 25 proc. zwolenników, a więc mniej, niż ma wyborców Platforma Obywatelska. Niemal 70 proc. Polaków uważa dziś wchodzenie do strefy euro za zdecydowanie zły pomysł. To radykalna zmiana nastrojów – na początku kryzysu, w 2009 r., wejścia do strefy euro chciało ponad 55 proc. Polaków. Rok później – 45 proc. Na początku 2012 jeszcze 32 proc. uważało rezygnację ze złotego za dobry pomysł. Co więcej, relatywnie największe poparcie dla euro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta