Nawet nieprawdopodobną przeszkodę należy uprawdopodobnić
Podwładny nie może się powołać na dowolną przyczynę uniemożliwiającą mu pojawienie się w pracy czy powrót z urlopu w razie wezwania przez szefa
Pracodawca ma prawo żądać potwierdzenia, że przeszkody, które wskazuje zatrudniony, rzeczywiście miały miejsce.
Nie każdy przełożony musi wiedzieć, gdzie wypoczywa jego pracownik. To szczególnie ważne i aktualne dla szefów wielu podwładnych, którzy utknęli w zagranicznych kurortach z powodu upadku biur podróży i w planowanym terminie nie pojawili się w pracy. Niektórzy z nich na transport do kraju czekali nawet tydzień. Tyle bowiem trwało zorganizowanie przez urzędy i instytucje zastępczego samolotu.
Jak usprawiedliwić taką nagłą sytuację? Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm., dalej rozporządzenie) nie pozostawia złudzeń.
Jedną z przyczyn usprawiedliwiających absencję w pracy są zdarzenia i okoliczności, których co prawda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta