Licea mają większą swobodę w ustalaniu planu lekcji
Uczniowie, którzy w tym roku rozpoczną naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, przystępując do matury, będą musieli zdać obowiązkowo jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym
Od tego roku szkolnego zmieniają się zasady nauki w szkołach ponadgimnazjalnych, czyli liceach, technikach i zasadniczych szkołach zawodowych. Takie modyfikacje wprowadziły dwa rozporządzenia. Pierwsze – z 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (DzU z 2009 r. nr 4, poz. 17). Drugie – z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (DzU z 22 lutego 2012 r. poz. 204).
Koniec z chemią, fizyką
W pierwszej klasie wszyscy uczniowie będą zaliczali te same przedmioty w tzw. zakresie podstawowym (m.in. język polski, dwa języki obce, historia, matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, wychowanie fizyczne). Niektóre z tych przedmiotów mogą być realizowane w wersji rozszerzonej już od pierwszej klasy. Są to: język polski, matematyka i języki obce.
W drugiej i trzeciej klasie wszyscy nadal obowiązkowo muszą chodzić na lekcje: języka polskiego, matematyki, dwóch języków obcych i wychowania fizycznego. Każdy będzie jednak mógł mieć w swoim planie lekcji minimum dwa, a maksimum cztery przedmioty, które będzie realizował w zakresie rozszerzonym. Jednym z nich musi być: historia, biologia, geografia, fizyka lub chemia.
Oznacza to, że z takich przedmiotów będzie miał więcej godzin tygodniowo,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta