Uciec od "i tak dalej"
Dwa nowe tomy "Lekcji literatury"
Uciec od "i tak dalej"
"Rośnie w siłę" seria Wydawnictwa Literackiego nazwana "Lekcja literatury", w której wybitni pisarze, krytycy i filozofowie komentują najciekawsze teksty polskiego i światowego piśmiennictwa na użytek szkolny: uczniów, studentów i nauczycieli. Dwa nowe tomy z tego bardzo pożytecznego cyklu to: "Godzina myśli" Juliusza Słowackiego, na nowo odczytana przez Czesława Miłosza i "Wspólnicy zielonego wiatraczka" Ewy Lipskiej ze wstępem Krzysztofa Lisowskiego.
Wymownie zatytułowany esej "Starajmy się zrozumieć" stanowi lekcję poglądową, jak należy uczyć literatury, jak czytać najtrudniejszą nawet poezję i ją analizować. I nic do rzeczy nie ma tu fakt, że poemat "Godzina myśli" nie tylko wszkołach, ale i na polonistyce omawiany bywa rzadko, głównie z tej racji, że -- jak pisze Miłosz: "historykom literatury wystarczyło zaliczyć go do typowych objawów romantycznej melancholii, czyli niejako odjąć mu jego szczególność i zastąpić ją odwołaniem się do okresu, kierunku i tak dalej".
Tymczasem w nauczaniu literatury, od tego "i tak dalej" uciekać należy jak od zarazy. "Godzina myśli" jest bowiem niczym innym jak opowieścią o tym, co przydarzyło się w latach 20. ubiegłego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta