Wyrok, który wymaga komentarza
Pokłosie procesów stalinowskich
Wyrok, który wymaga komentarza
Krzysztof Kauba
W "Rzeczpospolitej" z 26 listopada br. opisano dwa postanowienia Sądu Wojewódzkiego w Łodzi, który odmówił unieważnienia wyroków skazujących żołnierzy NSZ za udział w akcjach skierowanych przeciwko oddziałom AL i GL oraz chłopom sympatyzującym z tymi oddziałami. Autor publikacji podkreślił, że orzeczenia odbiegają od powszechnie przyjętych, zasługują więc na popularyzację.
Artykuł wymaga komentarza, ponieważ w uzasadnieniu jednego z tych postanowień znalazło się istotne twierdzenie sprzeczne z orzeczeniem Sądu Najwyższego i praktyką powszechną w tego rodzaju sprawach. Niewątpliwie dobrym prawem każdego sądu jest zarówno polemika z tezami SN, jak i odstąpienie od ustalonej linii orzecznictwa, jednak takie rozstrzygnięcie wymaga merytorycznego uzasadnienia. Brak polemiki z argumentami powołanymi w orzeczeniu SN może nasuwać przypuszczenie, że zostało ono po prostu przeoczone.
Fakty, które były podstawą orzeczeń SW, przedstawiają się następująco:
Dwaj żołnierze NSZ, oficer i szeregowy, należeli do zgrupowania działającego w latach 1943--44 na ziemi kieleckiej i radomskiej. Po wojnie oskarżono ich o współpracę z dowództwem gestapo i udział w akcjach polegających na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta