Dwa plus dwa, czyli cztery instancje
Postępowanie i sądownictwo administracyjne
Dwa plus dwa, czyli cztery instancje
Idea dwuinstancyjego sądownictwa administracyjnego zyskuje coraz więcej zwolenników. Model taki proponuje m. in. Komisja Konstytucyjna w projekcie nowej ustawy zasadniczej.
Zwolennicy reformy sądownictwa administracyjnego przekonują, że obecny jego model nie odpowiada standardom europejskiego procesu gwarantującego na ogół możliwość odwołania się do wyższej instancji. Podkreślają też jeszcze jeden zasadniczy jego mankament: brak możliwości ochrony swych interesów przez jednostki samorządu terytorialnego. Dr Dariusz Kijowski podczas dyskusji w Instytucie Spraw Publicznych w Warszawie przekonywał nawet, że obecne nasze sądownictwo administracyjne ograniczając się do uchylania decyzji, pozostawia jednostkę nadal na łasce organu administracji.
Coraz częściej budzi też zasadnicze zastrzeżenia obecny model dwuinstancyjnego postępowania w administracji. -- Restytuując samorząd terytorialny, oparty na zasadach samodzielności i odrębności publicznoprawnej gminy od państwa, oraz odrzucając jego hierarchiczną organizację, zdecydowano się jednak na pełne zachowanie modelu postępowania -- krytykuje dr Kijowski. W jego przekonaniu błąd polega na tym, że interesów obywateli chronić mają owe "organa administracji wyższego stopnia", ponieważ tylko one są upoważnione do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta