Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pies i ogon

16 grudnia 1996 | Ekonomia | MR

Za Odrą

Pies i ogon

W maju 1895 roku Max Weber w czasie swojego inauguracyjnego wykładu we Freiburgu zwrócił uwagę słuchaczy, że ekonomia zajmuje się przemiennie albo techniczno-ekonomicznymi problemami wytwarzania dóbr -- to znaczy formalną racjonalnością lub produktywnością -- albo problemem dystrybucji dóbr, sprawiedliwości społecznej, czyli, jak to określił M. Weber, materialnym racjonalizmem. Ojciec socjologii, a generalnie także nowoczesnych nauk politycznych, zarzucił ekonomistom naiwną identyfikację racjonalizacji produktywności i racjonalizacji sprawiedliwego rozdziału.

Max Weber jest wprawdzie i dziś często przywoływany -- z szacunkiem, jaki przynależy zabytkom -- ale przypisano go raz na zawsze epoce wilhelmińskiej w Niemczech i odstawiono do ozdobnej, ale jednak zamkniętej, gablotki muzealnej.

Tymczasem Weberowskie określenie ekonomii jako przede wszystkim nauki o ludziach, a nie nauki ogospodarce nie straciło, jak się wydaje, ważności. Weberowi zresztą nie chodziło o ekonomię jako naukę o zbiorowości: odrzucał rozpatrywanie socjalnych zachowań takich konstrukcji, jak państwo, naród, rodzina, armia, wyborcy (uważał je za sztuczne konstrukcje, anie za organizmy) , podkreślając, że zrozumienie sensu ludzkiego działania jest możliwe tylko w odniesieniu do jednostki. Jego "rozumiejąca socjologia" degradowała w pewnym sensie ekonomię...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 941

Spis treści
Zamów abonament