Informacje
Informacje
Książeczki oszczędnościowe
Gwarancje pozostają na papierze Realną | wartość | wkładów | na mieszkaniowych | książeczkach oszczędnościowych PKO BP mają gwarantować, podawane co kwar- tał w zarządzeniu ministra gospo- darki przestrzennej i budownictwa, wskaźniki przeliczeniowe 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Ich wysokość w sto- sunku do rzeczywistego ruchu cen w budownictwie ma kapitalne zna- czenie dla posiadaczy książeczek, gdyż od wskaźników zależy wyso- kość premii gwarancyjnych. Jedno- cześnie wskaźniki określają wyso- kość dopłat z budżetu, które -- zgodnie z uchwałą nr 125 Rady Mi- nistrów z maja 1965 r. -- mają za- gwarantować realność wkładów gromadzonych na książeczkach. Warto więc zobaczyć, jak kształto- wały się wskaźniki przeliczeniowe 1 mkw. powierzchni użytkowej budyn- ku mieszkalnego (mkw. p. u. ) na tle oficjalnych notowań zmian cen bu- downictwa mieszkaniowego od 1992 r. Notowania te reprezentują indeksy cen w pięciokondygnacyjnych, wielo- rodzinnych budynkach mieszkal- nych, które są publikowane przez De- partament Cen w GUS.
Deprecjacja wkładów
Jak wskazują na to dane z tabeli 1, wskaźnik przeliczeniowy 1 mkw. p. u. budynku zwiększył się z 587 zł w IV kwartale 1992 r. do 1010 zł w II kwartale 1996 r. Wzrost wartości tego wskaźnika (o 73, 8 proc. ), miał kreować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta