Dopłata do wczasów nie zawsze bez składek
Są wakacje i biorąc dłuższy urlop, zatrudnieni mają szansę dostać dodatkowe pieniądze od pracodawcy. W zależności od dostępnych środków i wielkości załogi może to być świadczenie urlopowe lub dofinansowanie do wypoczynku
Prawo do świadczenia urlopowego i jego wysokość określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm., dalej ustawa o zfśs). Wynika z niej, że tylko jedna grupa pracodawców musi wypłacać świadczenia urlopowe w roku kalendarzowym. W 2013 r. takim płatnikiem świadczeń jest zakład pracy, który:
- nie prowadzi działalności w formie jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego,
- 1 stycznia zatrudniał mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełen wymiar czasu pracy lub co najmniej 20 pracowników (bez kalkulowania na etaty)
- nie utworzył dobrowolnie – na zasadach ogólnych – zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
- nie poinformował pracowników do 31 stycznia br. o rezygnacji z wypłaty świadczeń urlopowych w tym roku (dotyczy to pracodawców zatrudniających mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełen wymiar) lub nie zrezygnował ze świadczeń, modyfikując regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy.
Większe firmy, które na 1 stycznia br. zanotowały co najmniej 20 pracowników sprowadzonych do pełnych wymiarów czasu pracy, nie wypłacają świadczeń urlopowych, lecz muszą założyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, chyba że podejmując odpowiednie kroki, odstąpią od jego utworzenia.
Nie znaczy to jednak, że w zastępstwie wezmą na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta