Autorytet władzy sądowniczej
Misja sędziego, tak jak innych władz demokratycznych, powinna być ograniczona do kadencji – pisze adwokat i były sędzia.
Temat autorytetu władzy sądowniczej od lat stanowi problem, mimo iż budżet sądownictwa w Polsce należy do najwyższych w Unii Europejskiej, a gwarancje niezawisłości do najwyższych na świecie. Jeśli jest tak dobrze – to dlaczego jest tak źle ?
W ocenie społecznej oraz mediów nasze sądownictwo nie wypada najlepiej, chociaż robi co może. Wystarczy wyrywkowo zbadać różne poglądy, aby się przekonać, że „co może" to nie to samo co – prawidłowo.
W wydawnictwie Ministerstwa Sprawiedliwości pt. „Na wokandzie" (nr 1 z 2013 r.) czytamy: Od lat opinia mediów o kondycji sądownictwa nie jest taka, jakiej można by oczekiwać. Działania w zakresie public relations – ciężar spoczywa na sędziach, którzy godnymi postawami mają szansę zaskarbić sobie przychylność obywateli. Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa jednak, że kontakt z sądami bywa często utrudniony, a wg badań OBOP pozytywnie ocenia sądownictwo na 100 badanych jedynie 46.
W „Rz" z 23 marca 2013 r. ukazał się artykuł pod wymownym tytułem „Kiepskie sądy i prokuratura". Stąd potrzeba przynajmniej skrótowego przyjrzenia się tej problematyce, aby następnych 24 lat nie zmarnować tak jak dotąd.
Niezawisłość
Autorytet władzy sądowniczej to przede wszystkim wielka wartość społeczna. Powinien on wynikać nie tylko z gwarancji ustawowych dotyczących samej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta