Termin badań wstępnych kluczowym dowodem
Jeżeli podwładny miał wypadek w pierwszych dniach trwania umowy o pracę, prawdopodobnie organ rentowy zakwestionuje objęcie go ubezpieczeniem społecznym
ZUS może twierdzić, że angaż antydatowano po to, aby wyłudzić świadczenia z ubezpieczenia. Data przeprowadzenia tak niechętnie traktowanych – zarówno przez pracowników, jak i pracodawców - badań wstępnych może być kluczowym dowodem. Na tej podstawie ZUS przegrał spór o przyznanie świadczeń poszkodowanemu w wypadku przy pracy (patrz wyrok Sądu Okręgowego w Toruniu z 6 marca 2013 r., IV U 62/13).
Siedem dni na ubezpieczenie
Każda osoba obowiązkowo objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do nich w ciągu siedmiu dni od powstania tego wymogu. Dotyczy to także pracownika. Mimo to ZUS podejrzliwie traktuje sytuacje, gdy do wypadku doszło kilka dni po rozpoczęciu pracy, zanim jeszcze podwładnego zgłoszono do ubezpieczeń. ZUS może wszcząć procedury sprawdzające, czy umowa o pracę nie była antydatowana. Zwłaszcza gdy wypadek wydarzył się w małej firmie.
Ciężar dowodu
Zarzuty ZUS podważy data przeprowadzenia badań wstępnych oraz dowody wskazujące na świadczenie pracy (np. zeznania kontrahenta przedsiębiorcy). Badania przeprowadza placówka niezależna od pracodawcy, która nie ma żadnego interesu w tym, aby fałszować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta