Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć unijną zaliczkę

01 sierpnia 2013 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Korzystając z finansowania, trzeba pilnować terminów. Jeśli firma nie wykorzysta pieniędzy lub ich nie zwróci, zapłaci karne odsetki. Z otrzymanych środków wolno finansować tylko określone wydatki

Korzystanie z zaliczek ułatwia realizację każdej inwestycji. Powoduje bowiem, że firma ma mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne lub pozwala zaoszczędzić środki własne. Generalnie unijne finansowanie opiera się na refundacji poniesionych wydatków. A to oznacza, że przedsiębiorca musi zgromadzić odpowiednie środki, czyli np. zaciągnąć kredyt.

Sprawne wykorzystanie zaliczki może wyeliminować tę konieczność, a przynajmniej ograniczyć potrzeby pożyczkowe. Korzystając z zaliczek, trzeba pamiętać o ich terminowym rozliczaniu.

Po zakończeniu każdego etapu oraz przy wykorzystaniu zwykle co najmniej 70 proc. zaliczki przedsiębiorca może złożyć kolejny wniosek o płatność pośrednią. Jeśli firma nie zdąży wydać co najmniej 70 proc. zaliczki i sytuacja taka zdarzy się pod koniec roku, należy zaliczkę zwrócić i poprosić o ponowny przelew w styczniu. Inaczej firmie grozi kara w postaci odsetek od niewykorzystanej lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9602

Wydanie: 9602

Spis treści
Zamów abonament