Łupkowy sukces jest możliwy
Wierzymy, że m.in. dzięki odpowiedniemu otoczeniu prawnemu i kolejnym odwiertom przejdziemy z fazy poszukiwań do wydobycia – mówi szef koncernu Chevron w Polsce w rozmowie z Tomaszem Furmanem i Jakubem Kuraszem.
Rz: Polska duży nacisk kładzie na poszukiwania gazu z łupków. Liczymy, że jego ewentualne wydobycie nie tylko zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne, ale i przyczyni się do dużego wzrostu gospodarczego. Czy nasze oczekiwania nie są zbyt wygórowane?
Mówiąc o gazie z łupków, niemal wszyscy na świecie patrzą na to, co się stało w USA. Wydobycie realizowane obecnie w tym kraju mocno pobudza wyobraźnię. Trudno jednak, aby było inaczej, skoro korzyści uzyskiwane dzięki łupkom często są niewyobrażalne. Dla przykładu w USA mocno spadła emisja CO2, co związane jest ze spadkiem zużycia węgla na rzecz gazu. Kolejnym nieoczekiwanym rezultatem jest produkcja ropy znajdującej się w skałach łupkowych. Wzrosło bezpieczeństwo energetyczne, pojawiło się wiele nowych miejsc pracy i tym samym gospodarka USA zyskała potężny impuls.
Mówiąc o gazie z łupków, niemal wszyscy na świecie patrzą na to, co się stało w USA.
Czy Polska może powtórzyć amerykański sukces?
Mówiąc o Polsce, możemy wprost odnieść się do Pensylwanii, w której również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta