Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Etykietka dla kompozytora

06 grudnia 1993 | Kultura | JM

60. urodziny Henryka Mikołaja Góreckiego

Etykietka dla kompozytora

Bardzo trudno jest pisać o tym twórcy. Każdemu krytykowi i recenzentowi musi zadrżeć ręka przy formułowaniu sądów o jego utworach, gdy ma w pamięci zdanie Góreckiego: -- Ja piszę muzykę, inni niech wystawiają etykietki.

Henryk Mikołaj Górecki unika rozgłosu, nie troszczy się o popularność. -- Boję się tych artykulików o mnie -- powiedział kiedyś -- dlatego nie udzielam wywiadów, dobrze jest mi bez nich. W gruncie rzeczy znamy więc tylko kilka podstawowych faktów z jego życiorysu. Urodził się 6 grudnia 1933 r. w Czernicy koło Rybnika, w latach 1956-60 studiował w katowickiej PWSM. Przez pewien czas był wykładowcą, w latach siedemdziesiątych nawet rektorem uczelni w Katowicach, ale później całkowicie poświęcił się komponowaniu: -- Ja świata nie chcę uszczęśliwiać na siłę, zwłaszcza obserwując sale koncertowe w Polsce, w których zasiada kilkanaście osób.

Henryk Mikołaj Górecki żyje zatem wśród nas, w przeciwieństwie do swych równie sławnych kolegów-kompozytorów rzadko podróżując po świecie. Po bezprecedensowym sukcesie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 133

Spis treści
Zamów abonament