Przewodnik po GATT
Jeśli Runda Urugwajska zakończy się sukcesem, średni poziom światowych ceł wyniesie 3 proc.
Przewodnik po GATT
Runda Urugwajska jest ósmą kolejną rundą negocjacji w historii istnienia GATT. W pierwszej, która odbyła się w Genewie w 1947 roku, wzięły udział 23 kraje. Skończyła się po roku. Teraz w dyskusjach o przyszłości światowego handlu, trwających siedem lat, bierze udział 116 krajów.
Każda kolejna runda buduje na tym, co zostawiła poprzednia. Każda tnie cła od poziomu pozostawionego przez poprzedników. Od czasu Rundy Genewskiej cła spadły o blisko 40 proc. , do poziomu średnio 4, 7 proc. Spadną do poziomu 3 proc. , jeśli Runda Urugwajska zakończy się sukcesem.
GATT jednak zajmuje się nie tylko cłami. Runda Kennedy'ego wprowadziła pojęcie eksportu po cenach dumpingowych. Runda Tokijska uniemożliwiła manipulację jakością techniczną eksportu, licencjami importowymi i przepisami celnymi utrudniającymi import. Niektóre z krajów podpisały porozumienia dotyczące zamówień rządowych, samolotów dla lotnictwa cywilnego, wołowiny i produktów mlecznych.
Jeśli byłaby jakaś jedna prawda regulująca działania GATT, to zostałaby wyrażona następująco: dyskryminacja jest zabójcza dla handlu. Każdy z krajów członkowskich GATT otwiera swój rynek wobec partnera w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta