Nowe firmy przez rok bez zaliczek na CIT
Aby spółka mogła odnieść korzyści płynące z kredytu podatkowego, w każdym miesiącu poprzedzającym rok zwolnienia zatrudnienie musi w niej wynosić przynajmniej pięć osób.
Zgodnie z ogólną zasadą podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są zobowiązani do wpłacania zaliczek w trakcie trwania roku. Ustawa o CIT przewiduje jednak wyjątek. Chodzi o zwolnienie w postaci tzw. kredytu podatkowego. Instytucja ta – uregulowana w art. 25 ust. 11–17 ustawy o CIT – pozwala przy spełnieniu określonych warunków uniknąć opłacania zaliczek w trakcie roku podatkowego i uiścić całość zobowiązania podatkowego w terminie przewidzianym do złożenia zeznań podatkowych za pięć kolejnych lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym zaliczki te nie były opłacane (art. 25 ust. 12 ustawy o CIT).
Warunki trudne do spełnienia
Kredyt podatkowy może być stosowany tylko przez przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej. Jednak nie jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia już w pierwszym roku podatkowym. Ustawodawca odroczył to prawo do:
a) drugiego roku podatkowego, gdy pierwszy trwał przynajmniej dziesięć miesięcy, lub
b) trzeciego roku podatkowego, gdy pierwszy rok był krótszy.
Przykład
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta