Spółka nie ujmie w kosztach odpisów od nieużywanej maszyny
CIT. Zajęcie automatów do gier przez organy celne skutkuje zaprzestaniem na nich działalności. Wyłącza to możliwość ich amortyzowania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 lipca 2014 r. (III SA/Wa 278/14).
Spółka z o.o. świadczy usługi z wykorzystaniem maszyn do gier zręcznościowych. Spółka amortyzuje te urządzenia na podstawie art. 16h ustawy o CIT, gdyż są one środkami trwałymi w rozumieniu przepisów o CIT. W toku działalności zdarza się, że urząd celny zajmuje urządzenia, by sprawdzić, czy działają zgodnie z przepisami. Spółka przejściowo traci wtedy nad nimi kontrolę. Nie kończy to prowadzonej przez nią działalności, którą wykonuje przy wykorzystaniu innych urządzeń. Wobec zajętych urządzeń spółka nie zawiesza amortyzacji podatkowej.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniami: czy odpisy amortyzacyjne od urządzeń, którymi nie będzie dysponować przez pewien czas, są kosztami uzyskania przychodów oraz czy strata z likwidacji takiego nie w pełni umorzonego urządzenia będzie kosztem uzyskania przychodu.
W ocenie spółki na oba te pytania należy odpowiedzieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta