Rozszerzająca wykładnia zakresu zwolnień z VAT niedopuszczalna
ZASADY. Oddanie w najem tylko niektórych kondygnacji znajdujących się w danym budynku jest pierwszym zasiedleniem wyłącznie tych powierzchni, a nie całego obiektu. W rezultacie dostawa ta może w części podlegać opodatkowaniu, a w części korzystać ze zwolnienia.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 lipca 2014 r. (I SA/Gd 646/14).
Spółka zamierzała sprzedać prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z własnością posadowionego na nim budynku. Spółka wynajmowała dwie z trzech kondygnacji budynku (parter i poddasze). Trzecia kondygnacja (piwnica) nie była wynajmowana, tylko wykorzystywana na potrzeby działalności gospodarczej spółki. Kondygnacje nie były odrębnymi nieruchomościami lokalowymi. We wniosku o interpretację spółka zapytała, czy sprzedaż nieruchomości będzie objęta w całości zwolnieniem z VAT czy też w części odpowiadającej udziałowi wynajmowanej powierzchni użytkowej budynku w całkowitej powierzchni użytkowej tego budynku.
Zdaniem spółki transakcja powinna być w całości objęta zwolnieniem z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Spółka w latach 1998–1999 poniosła nakłady na ulepszenie nabytej w 1998...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta