Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki konfiskaty całego majątku trwają do dziś

07 sierpnia 2014 | Prawo | Danuta Frey

Wyrok | Kara przepadku mienia orzeczona w Polsce Ludowej obejmuje również roszczenia do gruntów warszawskich.

W 1953 r. Adam Z. (personalia zmienione) odkupił aktem notarialnym roszczenia dwójki współwłaścicieli do kamienicy w Warszawie. Budynek został przejęty wraz z gruntem przez miasto na podstawie dekretu z 1945 r. o gruntach warszawskich. W 1953 r. Prezydium Rady Narodowej odmówiło przyznania dotychczasowym współwłaścicielom prawa użytkowania wieczystego.

Bez legitymacji

W 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Warszawie umorzyło postępowanie o stwierdzenie nieważności orzeczenia z 1953 r., wszczęte na wniosek synów Adama Z. Uznało, że nie mają oni legitymacji do takiego żądania. Brak legitymacji procesowej wynika z wyroku Sądu Wojewódzkiego z 1963 r., utrzymanego przez Sąd Najwyższy, mocą którego Adam Z. został skazany na  więzienie, grzywnę i przepadek całego majątku. SN stwierdził też, że w zakresie pojęcia własności mieszczą się również prawa przyszłe oraz prawa ewentualne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9909

Wydanie: 9909

Spis treści
Zamów abonament