Jak odpowiada partner za powstałe zobowiązania
Podział obowiązków pomiędzy partnerami może czasem powodować trudności. Należy więc już w umowie spółki, kontraktach z podmiotem albo uchwale uczestników dokonać szczegółowego ich rozdziału.
Spółka partnerska należy do kategorii spółek osobowych. Za wszelkie jej zobowiązania zarówno publiczno-, jaki i prywatnoprawne odpowiedzialność ponosi ona sama całym swoim majątkiem. Obok niej odpowiadają również jej wspólnicy. Przy czym zasady odpowiedzialności tych ostatnich kształtują się odmiennie, w zależności od tego, czego dotyczy dług podmiotu.
Uwaga! Osoby, które działały w imieniu spółki po zawarciu umowy, ale przed jej wpisem do rejestru, za zobowiązania wynikające z tego działania odpowiadają solidarnie. Subsydiarna odpowiedzialność partnera nie dotyczy długów powstałych przed rejestracją podmiotu.
Uwaga! Solidarność dłużników polega na tym, że wierzyciel może żądać całości albo części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z nich zwalnia pozostałych. Przy czym, aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela, wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.
Odpowiedzialność za zobowiązania powstałe w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce ponosi/szą zatem partner/rzy, którego/ych zachowanie (działanie lub zaniechanie) zaktualizowały roszczenia osób trzecich z tytułu jego/ich błędów w sztuce. Jest to nadal odpowiedzialność posiłkowa, a więc powstaje dopiero wtedy, gdy egzekucja z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta