Jaka reprezentacja spółki wobec pracowników
Wyznaczenie osoby do dokonywania za zatrudniającą spółkę czynności prawnych z zakresu prawa pracy może nastąpić w każdy sposób dostatecznie ujawniający taką wolę reprezentowanego pracodawcy i nie wymaga udzielenia pisemnego pełnomocnictwa.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 10 czerwca 2014 r., II PK 207/13.
Powód zawarł z pozwaną spółką z o.o. umowę o zakazie konkurencji. Umowa została podpisana w imieniu pozwanego przez J.S., który pełnił funkcję dyrektora generalnego pozwanej i był osobą upoważnioną do podejmowania w imieniu pracodawcy czynności z zakresu prawa pracy, w tym do zawierania umów o zakazie konkurencji. Warunki umowy były konsultowane z prezesem zarządu upoważnionym do jednoosobowej reprezentacji spółki.
Powód wniósł o zasądzenie na jego rzecz odszkodowania wynikającego z umowy o zakazie konkurencji. Sąd rejonowy uwzględnił powództwo.
Pozwana wniosła apelację, podnosząc, że umowa o zakazie konkurencji nie była ważna, gdyż J.S. nie miał pisemnego upoważnienia do zawarcia umowy w imieniu spółki, co jest sprzeczne z art. 99 § 2 kodeksu cywilnego.
Sąd okręgowy oddalił apelację, uznając na podstawie zebranego materiału dowodowego, że zgodnie z przyjętą w pozwanej spółce praktyką J.S. był osobą upoważnioną do podejmowania czynności z zakresu prawa pracy, które wykonywał po konsultacji z prezesem zarządu, zaś zarząd i wspólnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta