Regionalna pomoc inwestycyjna może wspierać tylko inwestycje początkowe
PRZEPISY | Zarówno w tzw. programach krajowych, jak i tych lokalnych przedsiębiorcy będą mogli otrzymać wsparcie materialne. Jakiego rodzaju projekty wolno z nich finansować? Jakie kryteria trzeba będzie spełnić? Na te pytania odpowiada m.in. rozporządzenie Komisji Europejskiej.
Michał Kołtuniak
Wzorem lat 2007–2013, także na okres 2014–2020 Polska przygotuje rozporządzenia, które będą wskazywały, kto, na jakich zasadach i po spełnieniu jakich warunków będzie miał prawo się ubiegać o unijne dotacje lub inne formy wsparcia finansowane z tych środków, a kto będzie tę pomoc przyznawał. Niektóre z nich będą bazowały na prawie przyznawania, w ściśle określonych przypadkach, pomocy publicznej, inne, jako właściwą, będą wskazywały na tzw. pomoc de minimis. Niezależnie od tego, polskie akty i tak muszą się odwoływać do nadrzędnych reguł unijnych. W zakresie udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej będzie to najczęściej rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 651/2014 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (DzUrz UE nr L 187 z dnia 26 czerwca 2014 r.). Bez odwołania się do tego aktu zrozumienie zasad przyznawania wsparcia nie byłoby możliwe.
Projekty krajowe
Przykładowo, w projekcie rozporządzenia ministra infrastruktury rozwoju w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu „Inteligentny rozwój", w §10 zapisano, że regionalna pomoc inwestycyjna może być udzielona na inwestycję początkową. Co to jest ta inwestycja początkowa? Wprawdzie §3 zawiera część definicyjną, ale znajdziemy tam tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta