Kto jest stroną postępowania
Adresatem decyzji nakazującej przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania może być wyłącznie właściciel lub zarządca budynku, albowiem te podmioty są zobowiązane do zagospodarowania go zgodnie z jego przeznaczeniem. Niezależnie od tego, kto dokona samowolnej zmiany w tym zakresie, odpowiedzialność za takie działanie ponosi właściciel lub zarządca obiektu.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 marca 2014 r., II OSK 2413/12.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, działając na podstawie art. 71a ust. 4 ustawy – Prawo budowlane (p.b.), nakazał spółce przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania części handlowo-biurowej w budynku, użytkowanej obecnie na działalność sportowo-rekreacyjną (siłownia i sala fitness). Z projektu budowlanego stanowiącego załącznik do decyzji o pozwoleniu na budowę wynika, że profil funkcji handlowych w ww. budynku obejmował sklepy branży odzieżowej, galanteryjnej, obuwniczej, kawiarnię itp., nie zaś siłownię i klub fitness. Organ ustalił, że zarówno zmiana sposobu użytkowania lokalu, jak i wykonane roboty budowlane zostały zrealizowane samowolnie, czym zmieniono m.in. warunki bezpieczeństwa pożarowego i higieniczno-sanitarne. Pomimo wstrzymania użytkowania przedmiotowej części obiektu i wezwania organu spółka nie przedstawiła kompletu wymaganych dokumentów i nadal użytkowała siłownię i salę fitness.
Spółka wniosła odwołanie. Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego umorzył postępowanie odwoławcze, wskazując, że odwołująca się spółka jest najemcą lokalu, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta