Możliwości importu wzrosną
Rozmowa | System przesyłowy jest jak autostrada. Dziś kolejne auto byłoby zagrożeniem – mówi szef PSE.
Rz: Komisja Europejska w ramach unii energetycznej chce wspierać budowę mostów energetycznych i zwiększyć integrację systemów. Ale wspólny rynek energii wydaje się na razie odległym marzeniem.
Henryk Majchrzak: Unia energetyczna ma zapewnić powstanie zintegrowanego systemu, który pozwoli na swobodne przepływy energii przez granice. Z uwagi na istniejące ograniczenia infrastrukturalne taki wewnętrzny rynek będzie początkowo miał charakter regionalny. Bardziej ogólnoeuropejski stanie się w miarę rozwoju sieci elektroenergetycznych i gazowych. Kluczowa jest tu kwestia bezpieczeństwa pracy połączonych systemów. Dlatego wraz z 12 innymi europejskimi operatorami powołaliśmy spółkę TSCNET Services z siedzibą w Monachium, której jesteśmy udziałowcem od 16 lutego. Celem jest wdrożenie zasad współpracy i narzędzi umożliwiających m.in. eliminowanie potencjalnych zagrożeń pojawiających się w związku z dynamicznym rozwojem międzysystemowej wymiany. Liczymy też na szybkie wdrożenie przez KE jednolitych zasad wyznaczania i udostępniania zdolności przesyłowych dla handlowej wymiany energii na obszarze całej UE.
Bo z systemem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta