Czasami bonus nie powiększy wypłaty
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i np. dodatki, premie czy nagrody. Aby uwzględnić je w podstawie zasiłku, w regulaminie płacowym musi być odpowiednie postanowienie.
- Jesteśmy zakładem nieuprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego wypłacamy pracownikom miesięczną premię uznaniową. Nie mamy regulaminu wynagradzania, a o przyznaniu i wysokości premii decyduje właściciel zakładu. Przy przyznawaniu premii brane jest pod uwagę zaangażowanie pracownika. Ci, którzy w miesiącu przebywali na zasiłku chorobowym, opiekuńczym lub macierzyńskim, otrzymują niższą premię, ale nie jest to proporcjonalne pomniejszenie za czas choroby. Jak w tej sytuacji traktować premię uznaniową? Czy należy ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku? – pyta czytelniczka.
Z przedstawionych zasad wypłacania premii uznaniowej w tym w zakładzie wynika, że należy ją wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku, gdyż jest pomniejszana za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby bierzemy pod uwagę wynagrodzenie wypłacone pracownikowi u pracodawcy, u którego przysługuje konkretne świadczenie. Wynagrodzenie to, zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta