Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa kategorii drugiej

11 kwietnia 2015 | Plus Minus | Jędrzej Bielecki
Sprzedaż podróbek markowych toreb przed wejściem do rzymskiego Panteonu; we wnętrzu budynku odbywa się właśnie konferencja poświęcona walce z handlem podróbkami
źródło: AP/East News
Sprzedaż podróbek markowych toreb przed wejściem do rzymskiego Panteonu; we wnętrzu budynku odbywa się właśnie konferencja poświęcona walce z handlem podróbkami
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Plus Minus

Nie ma już słodkiej Francji. Życie w Madrycie przestało być przysłowiowym wzorem. Kryzys przeorał warunki życia w całej Europie. Produkty, usługi, standardy pracy i mieszkania są po prostu gorsze. Dawne dobre czasy już nie wrócą.

Hiszpanie lubią dobrze zjeść. To fundamentalna część ich stylu życia, tożsamości: biesiada zawsze połączona była z rozmową w gronie przyjaciół, czasem nawet zabawą. To coś, z czego zrezygnować absolutnie się nie da.

Tyle że w wychodzącej z kryzysu Hiszpanii tych, których stać na taką przyjemność, jest coraz mniej.

– Kiedyś stoliki przy parkingach wzdłuż autostrad były puste, bo ludzie woleli zjeść coś smacznego w przydrożnych gospodach. Dziś trudno przy tych stolikach znaleźć wolne miejsce. Większość ludzi musi się zadowolić kanapkami – mówi Conchita Fernandez, znajoma Hiszpanka, która po latach spędzonych w odległej Brazylii odkrywa swoją ojczyznę na nowo.

Obyczaje zmieniły się także w najlepszych restauracjach w Madrycie czy Barcelonie. Kiedyś można tu było zamawiać tylko z karty. Dziś wszędzie jest w ofercie „danie dnia" – również wieczorem, również w weekend. – W ten sposób ci, których tak naprawdę nie stać już na posiłek w podobnym miejscu, mogą jednak przyjść, poczuć, że nadal są częścią klasy średniej – dodaje Conchita.

Kulinarna rewolucja zawitała także do hiszpańskich szkół. Coraz więcej rodziców woli dać dzieciom suchy prowiant, niż płacić kilka euro dziennie za obiad w kantynie. A urodziny wyprawiane są w domu, a nie gdzieś na mieście.

Hiszpanie inaczej niż przed kryzysem spędzają wakacje. Madryckie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10113

Wydanie: 10113

Zamów abonament