Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmiczne szkiełko i oko

25 kwietnia 2015 | Plus Minus | Krzysztof Urbański
Mgławica Motyl  – umierająca gwiazda  sfotografowana  w 2009 r.
źródło: ESA
Mgławica Motyl – umierająca gwiazda sfotografowana w 2009 r.
Filary Stworzenia w mgławicy Orzeł  – najsłynniejsze zdjęcie wykonane przez teleskop
źródło: ESA
Filary Stworzenia w mgławicy Orzeł – najsłynniejsze zdjęcie wykonane przez teleskop
źródło: Plus Minus

Od ćwierćwiecza ekscytuje badaczy i przyprawia ich o ból głowy. Wielokrotnie był bliski katastrofy i odzyskiwał pozycję najważniejszego obserwatorium na świecie. 24 kwietnia mija 25 lat od momentu, w którym Kosmiczny Teleskop Hubble'a wyruszył na orbitę.

Hubble stał się częścią naszej kultury – przekonuje John Grunsfeld, były astronauta, szef misji naukowych NASA. – Ludzie zapytani na ulicy o teleskop najpewniej wymienią słowo „Hubble" – dodaje Mario Livio, astrofizyk ze Space Telescope Science Institute (STSCI) – centrum koordynującego program naukowy Hubble'a.

Brytyjski krytyk sztuki Jonathan Jones nazwał zdjęcia wykonane przez teleskop „najbardziej ekstrawaganckimi, pięknymi dziełami sztuki naszych czasów". Nic dziwnego – za ich jakość wizualną odpowiada specjalny zespół. Zdjęcia odległego kosmosu przeniknęły do głównego nurtu kultury. Znalazły miejsce na wystawach sztuki na całym świecie. Zdobią okładki książek i albumów muzycznych, choćby takich jak „Binaural" rockowej grupy Pearl Jam. Zainspirowały też twórców współczesnej muzyki klasycznej. Paola Prestini napisała „Kantatę Hubble'a". Teleskop inspirował też przedstawienia taneczne.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a to pierwsze poważne obserwatorium optyczne w przestrzeni kosmicznej. Zbudowane zostało przez NASA przy wydatnym współudziale finansowym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

– Hubble zrewolucjonizował astrofizykę i przyniósł emocje odkrycia naukowego do milionów domów na całym świecie – uważa Mario Livio.

Złamane teorie

Obiegając Ziemię co półtorej godziny,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10125

Wydanie: 10125

Zamów abonament