Darwin wciąż żywy
Neodarwinizm jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym poglądem na historię życia. Czy ogół naukowców akceptuje wszystkie jego aspekty? W żadnym razie. Jakie są punkty zbieżne? Zależy, kogo zapytasz – fragment książki „Zbadaj ewolucję. Argumenty za i przeciw neodarwinizmowi” Stephena C. Meyera, Paula A. Nelsona, Jonathana Moneymakera, Scotta Minnicha, Ralpha Seelke'ego
Stephen C. Meyer, Paul A. Nelson, Jonathan Moneymaker, Scott Minnich, Ralph Seelke
Współczesna teoria ewolucji sięga swoimi początkami książki Karola Darwina wydanej w 1859 roku pod tytułem „O powstawaniu gatunków drogą naturalnego doboru". Jednak ponad 150 lat po jej publikacji teoria ewolucji wciąż pozostaje w centrum intensywnej debaty społecznej. Jest ku temu oczywiście wiele powodów: filozoficznych, politycznych, a nawet teologicznych.
Celem naszej książki jest prześledzenie naukowych kontrowersji narosłych wokół teorii Darwina, a w szczególności współczesnej wersji tej teorii znanej jako neodarwinizm. Mamy nadzieję, że pomożemy Ci zrozumieć, czym jest ta teoria, dlaczego wielu naukowców uważa ją za przekonującą oraz dlaczego inni naukowcy podają ją w wątpliwość lub kwestionują niektóre jej aspekty.
Jak wyjaśnia się przeszłość
Wszystkie teorie dotyczące pytania o początki stawiają nas przed trudnym zadaniem wyjaśnienia przeszłości, której nie można zaobserwować. Teorie te próbują przybliżyć zdarzenia, których nie widziano, takie jak powstanie roślin i zwierząt lub powstanie naszego gatunku – Homo sapiens. Zadanie to jest trudne, ponieważ na przestrzeni niemal całej historii życia na Ziemi nie było nikogo, kto obserwowałby te wydarzenia. Na szczęście ów brak świadków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta