Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gramy, śpiewamy, ale po co ?

04 lipca 2015 | Plus Minus
źródło: AFP

Dlaczego gatunek Homo sapiens poświęca tyle czasu, energii i pieniędzy muzyce, aktywności, która wydaje się nie mieć żadnego konkretnego celu?

krzysztof kowalski

 

Muzyka dotyczy wszystkich ludzi razem i każdego z osobna, towarzyszy wszystkim kulturom, plemionom, epokom. Bez muzyki nie ma wesela ani pogrzebu. Z punktu widzenia ewolucji muzyka jest prawdziwą zagadką, rozbrzmiewa w ludzkich siedzibach od zawsze, już jaskiniowcy grywali na fletach z pustych ptasich kości. Ale z jakiego powodu? Po co w supermarketach z głośników sączą się dyskretne takty Mozarta? Dlaczego nie ma filmu bez podkładu muzycznego? Dlaczego pod oknami adorowanych kobiet rozbrzmiewają serenady?

Rano – radio przy śniadaniu, potem nucenie przy goleniu, radio w samochodzie, słuchawki w uszach. Muzyka towarzyszy reklamie, klezmerzy przygrywają do kotleta, muzyka akompaniuje miłosnym uniesieniom w alkowie. O co chodzi?

Naukowcy szukają, ale jak dotąd nie znajdują odpowiedzi na pytanie: dlaczego ludzie grają na instrumentach, śpiewają i tańczą, kupują płyty i chodzą na koncerty? Owszem, zawodowi artyści robią to dla pieniędzy, ale jest ich garstka w porównaniu z pozostałymi, tymczasem pozostali na muzyce nie zarabiają, przeciwnie, wydają na nią nierzadko pokaźne sumy.

Jedzenie i picie podtrzymuje procesy życiowe, miłość – trwanie gatunku, mowa służy wymianie informacji, co od kilkuset tysięcy lat zapewnia naszemu gatunkowi najwyższe miejsce w świecie ożywionej przyrody. Ale muzyka? Co nam daje muzyka?

Trudno ją wytłumaczyć mechanizmami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10183

Wydanie: 10183

Zamów abonament