Na firmowe zakupy z plastikowym pieniądzem
EWIDENCJA | Do księgowania transakcji, które pracownicy regulują służbowymi kartami płatniczymi, służą konta rozrachunkowe. Zapewnia to kontrolę nad wydatkami. Niespłacone salda kart kredytowych wykazuje się jako zobowiązanie wobec banku.
- Coraz częściej spółki, które obsługuje nasze biuro rachunkowe, regulują niewielkie zobowiązania kartami płatniczymi powiązanymi z ich rachunkami bankowymi. Zdarza się, że nie informują nas o tym. Dopiero w trakcie księgowania dokumentów okazuje się, że pojawiły się nowe operacje. Jak zorganizować księgowania operacji zakupów opłacanych firmową kartą płatniczą, żeby uniknąć problemów z uzgadnianiem rozliczeń? – pyta czytelnik.
Transakcje bezgotówkowe są powszechne w obrocie gospodarczym. Ta forma płatności jest wybierana także przez przedsiębiorców. Właściwie chyba trudno już sobie wyobrazić przedsiębiorstwo niekorzystające z kart płatniczych. Firmowe karty płatnicze zyskują na popularności z kilku powodów. Są to mianowicie:
- wygoda w realizowaniu płatności kartą płatniczą;
- szybkość – nie ma potrzeby pobierania gotówki z bankomatu, czy też kasy spółki;
- bezpieczeństwo – nawet w przypadku kradzieży bądź zgubienia karty można ją zablokować (ponadto do wykonania transakcji na wyższe kwoty konieczny jest PIN);
- ograniczenie kosztów – nie ma potrzeby prowadzenia kasy (do czego musiałby być oddelegowany co najmniej jeden pracownik), która musiałby być zabezpieczona (sejf, kasetka), wyeliminowane jest pobieranie zaliczek i wprowadzenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta