Nie ma usługi pośrednictwa i wynagrodzenia
Jeśli spółka emituje vouchery i oferuje je klientom, a partner realizuje na ich rzecz dostawy towarów i usługi, przyjmując je jako zapłatę, to czynność ta ma charakter wspólnego przedsięwzięcia. W takiej sytuacji nie ma tu elementu świadczenia usługi na rzecz drugiego podmiotu.
Spółka prowadzi działalność w charakterze brokera usług reklamowych i marketingowych. Zamierza rozszerzyć zakres działalności o emisję znaków (voucherów) podlegających wymianie na określone usługi i towary świadczone przez podmiot trzeci będący operatorem sieci kin. Vouchery będą oferowane klientom korporacyjnym. Po ich zakupie będą je oni przekazywali osobom fizycznym. Vouchery emitowane przez spółkę będą podlegały wymianie na określone usługi i towary w kinach partnera, m.in. na bilet do kina, mały zestaw spożywczy. Firma opisała też, jaki będzie zysk z planowanego przedsięwzięcia. Będzie on wynikał z tego, że kwota ryczałtu przekazana przez spółkę partnerowi w związku ze zrealizowaniem vouchera będzie niższa niż kwota obciążenia, którą otrzyma od klienta. Podkreśliła jednocześnie, że w ramach planowanej współpracy nie będzie świadczyła na rzecz partnera żadnych usług i w związku z tym nie będzie otrzymywała od niego wynagrodzenia. Spółka zapytała, czy kwoty otrzymywane przez nią od klientów, w tym jej zysk w postaci opisanej różnicy, podlegają VAT. Sama uważała, że nie są one otrzymywane z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta