Zbycie firmowego auta nie zmuszało do rejestracji w VAT
Sprzedaż samochodu osobowego, który był środkiem trwałym w prowadzonej działalności i co do którego nie wystąpił obowiązek podatkowy w akcyzie, nie powodowała utraty zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 15 lipca 2015 r. ( I SA/Gd 525/15).
Stan faktyczny
W listopadzie 2011 r. podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług geodezyjnych. Prowadzi ją jednoosobowo. Od momentu założenia firmy do 30 sierpnia 2012 r. korzystał ze zwolnienia z VAT z uwagi na osiąganie niskich obrotów.
W styczniu 2012 r. podatnik kupił używany samochód osobowy, który wprowadził do ewidencji środków trwałych. Auto potraktowane było przez osobę sprzedającą ze stawką VAT – zwolnioną. Wnioskodawca wskazał, że pod koniec czerwca 2012 r. podjął decyzję o sprzedaży samochodu, co nastąpiło 30 sierpnia 2012 r.
Po sprzedaży samochodu osobowego nadal korzystał ze zwolnienia podmiotowego. Ponadto transakcja sprzedaży samochodu nie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, ponieważ nie wystąpił żaden z przypadków określonych w art. 100 ust. 1 ustawy z o podatku akcyzowym.
Przedsiębiorca zapytał, czy w związku ze sprzedażą samochodu osobowego, który był środkiem trwałym w prowadzonej działalności, utracił zwolnienie z VAT. Sam uważał, że sprzedaż środka trwałego, jakim był samochód osobowy, który uprzednio nabył jako towar używany, a następnie sprzedał po ośmiu miesiącach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta