Trzeba wiedzieć, jak podzielić
Na teście dla przyszłych aplikantów niezbędna jest wiedza o przekształceniach w ramach spółek.
Już 26 września kandydaci na adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników będą zdawać egzamin wstępny na aplikacje. Aby ułatwić przygotowania, przedstawiamy kolejne materiały, tym razem dotyczące prawa handlowego. Przygotowało je wydawnictwo CH Beck.
Spółki w organizacji
W przypadku spółki z o.o. momentem powstania spółki w organizacji jest zawarcie umowy spółki (art. 161 k.s.h), a w przypadku spółki akcyjnej – objęcie wszystkich akcji (art. 310 § 1 k.s.h) lub złożenie przez zarząd oświadczenia w trybie art. 310 § 2 k.s.h. Z tą chwilą spółka staje się podmiotem prawa.
Spółka kapitałowa w organizacji ma zdolność prawną, może nabywać prawa we własnym imieniu, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, może zaciągać zobowiązania. Posiada także zdolność sądową, tj. może ona jako odrębny podmiot pozywać i być pozywana. Działa pod własną firmą z dodatkiem „w organizacji".
Charakterystyczną cechą spółki w organizacji jest to, że nie jest możliwe rozporządzanie udziałem lub akcją. Nie może udzielić prokury, ponieważ choć ma ona status przedsiębiorcy, to zgodnie z art. 109[1] k.c. prokura może być udzielona przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru.
Mają do nich zastosowanie odpowiednio przepisy o spółce z o.o. lub spółce akcyjnej, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta