Grupa oszczędza, ale bez korzyści podatkowych
Specyfika systemu cash pooling nie oznacza, że nie można go uznawać za pożyczkę w rozumieniu ustawy o CIT. Dlatego mogą go dotyczyć ograniczenia w prawie do kosztów przewidziane dla tzw. cienkiej kapitalizacji.
Podatniczka wraz z innymi spółkami zawarła umowę cash poolingu. Celem wspólnego systemu zarządzania płynnością jest polepszenie kondycji spółek w prowadzonej działalności gospodarczej i zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego. W przypadku spółki jest on prowadzony w walucie polskiej. Na koniec każdego dnia salda na rachunkach uczestników są zerowane (z wyjątkiem rachunku konsolidacyjnego agenta). Umowa nie przewiduje transferów zwrotnych na początku dnia następnego. Każdy z uczestników, z wyjątkiem agenta – posiadacza rachunku konsolidacyjnego, będzie posiadał odrębny rachunek bankowy, określany jako rachunek źródłowy. W odniesieniu do każdego z nich bank będzie wyliczał odsetki należne od uczestnika z tytułu sald ujemnych oraz/albo należne mu z tytułu sald dodatnich.
Firma zapytała czy będzie zobowiązana do sporządzania dokumentacji podatkowej transakcji z podmiotami powiązanymi. Chciała także wiedzieć czy odsetki od sald powstałe w wyniku umowy cash pooling podlegają ograniczeniom w prawie do kosztów przewidzianych dla tzw. cienkiej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61w związku z art. 16 ust. 7b ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta