Macierzyńskie gwarancje dla ojca prowadzącego działalność
Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, rodzice na etacie mogą liczyć na zasiłki z ZUS. Prawo do nich mogą też uzyskać przedsiębiorcy, mimo że nie odnosi się do nich kodeks pracy i nie mają prawa do urlopów.
Przedsiębiorcom nie przysługują: urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielski i urlop ojcowski, gdyż nie stosuje się do nich przepisów kodeksu pracy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą skorzystać ze świadczeń macierzyńskich, jeżeli urodzi się im dziecko lub przyjmą je na wychowanie.
Jakie przepisy
Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159 ze zm.) przedsiębiorcy podlegający dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu mają prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okresy odpowiadające ustalonym w kodeksie pracy okresom urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego i urlopu ojcowskiego. Przy czym od 2 stycznia 2016 r. przepisy o dodatkowych urlopach zostaną uchylone. O ich wymiar zostanie wydłużony urlop rodzicielski (ustawa z 24 lipca 2015 r., poz. 1268).
Uprawnienia ojca do zasiłku macierzyńskiego nie są samoistne. Korzysta on...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta