Drogi dolar sprzyja wybrańcom
Mimo czwartkowego zachwiania amerykańska waluta jest najdroższa od 12 lat. Korzystają eksporterzy rozliczający w niej swoje przychody.
maciej rudke
W ostatnich 12 miesiącach dolar umocnił się wobec złotego o prawie 18 proc., co dla eksporterów oznacza szansę na zwiększenie rentowności. Nie powinno temu przeszkodzić nawet czwartkowe umocnienie złotego do dolara o 2 proc. – To zwykła korekta będąca pochodną osłabienia dolara do euro – uważa Marcin Kiepas, główny analityk Admiral Markets. – Prognozuję, że w połowie 2016 r. za dolara będziemy płacić 4,08 zł. To dość drogo, biorąc pod uwagę poziomy kursu z ostatnich lat. Zakładam, że w przyszłym roku dolar na trwałe utrzyma się powyżej 4 zł.
Informatyczne zyski
W najlepszej sytuacji są te firmy, które mają duży udział przychodów dolarowych w swojej sprzedaż, a jednocześnie w strukturze ich kosztów dominują rozliczenia w złotych (których wysokość jest niepowiązana z dolarem). Umocnienie dolara oznacza dla nich zwiększenie przychodów przy stałych kosztach.
– Wśród takich firm jest Medicalgorithmics, który wszystkie przychody osiąga w dolarze i w poprzednich kwartałach pokazywał, że potrafi zwiększać marże dzięki umocnieniu tej waluty – wskazuje Mateusz Namysł, analityk Raiffeisen Brokers.
W podobnej sytuacji jest Live Chat Software, producent komunikatorów dla firm, w którego strukturze przychodów dolar stanowi ponad 90 proc., a w kosztach dominuje złoty. – Zatem oprócz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta